A Móra Ferenc Múzeum Szeged szívében, a Tisza-part és a Belvárosi híd találkozásánál fekszik, patinás épülete a városkép meghatározó része. Az intézmény a régió kiemelkedő kulturális központja. Állandó és folyamatosan megújuló időszaki kiállításai mellett komoly régészeti, néprajzi, irodalomtörténeti, történettudományi, természettudományi és numizmatikai kutatómunka folyik a Kultúrpalota falai között.
Városi Múzeumot és a Somogyi-könyvtárat 1883-ban alapították Somogyi Károly esztergomi kanonok a városnak adományozott könyvtárából.
1896-ban készült el az új, ma is használt neoklasszicista stílusú épület Steinhardt Antal és Láng Adolf tervei alapján.
A múzeumi és könyvtári együttes intézményt Közművelődési Palotának nevezték, a 19. században Reizner János, Szeged város történetének kiváló ismerője vezette.
A 20. század elején íróként, újságíróként is közismert muzeológusok igazgatták, Tömörkény István, majd Móra Ferenc. Móra Ferencet Cs. Sebestyén Károly, Csallány Dezső, Szőke Mihály, Bálint Alajos követte, majd 1970-ben Trogmayer Ottó régészeti kutató és egyetemi oktató került az igazgatói székbe. Ő majdnem három évtizedig állt a múzeum élén, igazgatása alatt fejlődött az ópusztaszeri Nemzeti Történeti Emlékpark.
Őt követte Vörös Gabriella régész-muzeológus, megbízott igazgatóként dr. Horváth Ferenc régész -muzeológus, majd Zombori István történész, jelenleg pedig Fogas Ottó régész áll a múzeum élén.